Ypač tyras alyvuogių aliejus dažniausia asocijuojasi su salotomis, makaronais, ant grotelių kepta žuvimi ar mėsa, troškiniais ir įvairia duona. Tačiau EVOO (aukščiausios kokybės alyvuogių aliejus) yra puikus kepinių, desertų ar saldumynų ingredientas.
KODĖL YPAČ TYRAS ALYVUOGIŲ ALIEJUS? Daugumoje saldumynų receptų naudojami riebalai. Jie padeda išlaikyti struktūrą, drėgmę ir tekstūrą. Dažniausiai kepiniams naudojamas sviestas ar rafinuoti aliejai, tačiau juose yra daug sočiųjų riebalų.
Palankesnis pasirinkimas- aukščiausios kokybės alyvuogių aliejus. Jis turtingas sveikų mono-nesočiųjų riebalų (daugiausia oleino rūgšties) ir antioksidacinių junginių, apsaugo nuo širdies ligų (₁, ₂). Ypač tyras alyvuogių aliejus gali būti naudojamas gaminant maistą aukštoje temperatūroje, pagerinti bendrą skonį (₃, ₄), pridėti purumo ir malonios drėgmės. Dėl šių savybių ypač tyras alyvuogių aliejus yra geresnis pasirinkimas.
KADA VERTA KEISTI SVIESTĄ YPAČ TYRU ALYVUOGIŲ ALIEJUMI? Kokybiškas alyvuogių aliejus yra puikus riebalų šaltinis, tačiau tiks ne visiems saldumynams.
- Daugelyje receptų (ypač pyraguose) sviestas reikalingas struktūrai. Plakant sviestą su cukrumi ar kiaušiniu, susidaro daug oro burbuliukų, kurie, kartu su kepimo milteliais, sukuria purią, bet tvirtą tekstūrą. Jei vietoje sviesto naudosite aliejų, pyragas gausis tankesnis, drėgnesnis. Saugiausia yra naudoti 50/50 sviesto ir aliejaus derinį. Taip aliejus suteiks papildomos drėgmės, bet kepinys nepraras vientisumo, purumo, kurį suteikia sviestas.
- Jei recepte maišomas sviestas su miltais, norint gauti trupinius, tuomet aliejus netiks. Sviestas yra sotieji riebalai, o aukščiausios kokybės alyvuogių aliejus- nesotieji, todėl sviestas kietėja, o aliejus išlaiko savo skystą konsistenciją. Taigi, kai sviestas naudojamas kietėjimui, alyvuogių aliejus netiks, nes išliks skystas.
- Jei recepte reikia skysto tirpinto sviesto ar aliejaus, galite būti tikri, kad EVOO yra puikus pasirinkimas. Recepte nurodytą aliejų galima keisti EVOO santykiu 1:1, o sviestą- santykiu 3:4 (4 dalys sviesto keičiamos į 3 dalis aukščiausios kokybės alyvuogių aliejaus). 1 puodelį sviesto keiskite ¾ puodelio alyvuogių aliejaus.
KAIP PASIRINKTI TINKAMĄ EVOO? Kokybiškas alyvuogių aliejus pasižymi savitomis skoninėmis ir aromatinėmis savybėmis. Jei ruošiate subtilaus, švelnaus skonio saldumyną, rinkitės lengvesnį EVOO.
KOKIEMS DESERTAMS GERIAUSIAI TINKA AUKŠČIAUSIOS KOKYBĖS ALYVUOGIŲ ALIEJUS? Neapsigausite, jei EVOO naudosite:
- spurgoms
- sausainiams
- trapios tešlos pyragaičiams
- bananų duonai
- duonai
- pyragams (taip pat apverstiems pyragams ar pyragams be miltų)
- putėsiams
- kremams
- ledams
- vaisių, uogų ar daržovių kokteiliams (glotnučiams /smoothie)
LABAI SVARBU! Naudokite kokybišką alyvuogių aliejų! Gaminant aliejaus kokybė nenukenčia, o desertu mėgausitės Jūs ir Jūsų artimiausi. Galbūt plika akimi nematysite aliejaus pyrage, tačiau savo organizmo neapgausite. Net ir desertas turi būti naudingas 😉
Patobulinkite savo mėgstamus receptus ir mėgaukitės sveikesnėmis jų versijomis. Mūsų krautuvėlėje rasite aukščiausios kokybės alyvuogių aliejaus, su meile gaminamo italų šeimose ir nedideliuose ūkiuose: nuo švelniausio, išgauto Garda ežero pakrantėse, iki sodraus, saulės nuglostyto Toskanos kalvose.
Išbandykite naminius ledus su aukščiausios kokybės alyvuogių aliejumi, lengvai pagaminamą pistacijų kremą ar morkų pyragą, kurio receptas yra parvežtas iš pačios italės močiutės, gyvenančios Sirmione miestelyje prie Gardos ežero.
Naudota literatūra:
- Wang D, Li Y, Chiuve S, Stampfer M, Manson J, et al. Association of Specific Dietary Fats with Total and Cause-Specific Mortality. JAMA Intern Med [Internet]. August 2016; 176(8):1134-45.
- Guasch-Ferre M, Hu F, Martinez-Gonzalez M, Fito M, et al. Olive oil intake and risk of cardiovascular disease and mortality in the PREDIMED Study. BMC Medicine [Internet]. May 2014; 12(1):78.
- Yubero-Serrano E, Lopez-Moreno J, Gomez-Delgado F & Lopez-Miranda J. Extra virgin olive oil: more than a healthy fat [Internet]. November 2018; 72: 8-17.
- Fito M, de la Torre R & Covas M. Olive oil and oxidative stress. Molecular Nutrition Food Research [Internet]. October 2007; 51(10):1215-1224.