PANKOLIS- IR MAISTAS, IR VAISTAS

PANKOLIS IR YPAČ TYRAS ALYVUOGIŲ ALIEJUS, PILAMAS ANT PASKRUDINTOS DUONOS

Viduržemio jūros regiono augalas, plačiai paplitęs po įvairių šalių virtuves, nuo seno naudojamas kaip vaistas dėl ypatingų savo savybių. Mūsų pažintis su šia daržove prasidėjo nuo arbatos, mat Italijoje labai populiari pankolių arbata, padedanti įveikti įvairiausius pilvo negalavimus. Ši arbata yra pirmoji pagalba kovojant su pilvo diegliais ir pilvo pūtimu tiek kūdikiams, tiek suaugusiems. Panagrinėkime, kuo pankolis yra naudingas ir kodėl turėtumėme įtraukti šią daržovę į savo mitybos racioną.  

KAIP ATRODO PANKOLIS? Panašus į svogūną, su keliais stiebais, ant kurių auga žali, panašūs į krapus, lapai.

KAM NAUDOJAMAS PANKOLIS? Kaip valgomas? Ši kvapni salierinių šeimos daržovė, valgoma nuo gumbo iki pat sėklų.

Svogūnėlis arba gumbas paprastai pjaustomas plonais griežinėliais ar gabalėliais ir naudojamas salotoms. Taip pat gali būti kepamas: užtenka vos kelių minučių, tik pašildyti.

Stiebą, kaip ir visas pankolio dalis, galima naudoti gardžiam sultiniui ar troškiniui.

Lapeliais galima puošti patiekalus, kartu suteikiant papildomo skonio.

Džiovintos pankolio sėklos išvaizda yra labai panašios į kmynus, dažnai naudojamos įvairiuose čatniuose, troškiniuose; jų beriama į įvairius marinatus (pvz agurkams marinuoti) ir prieskonių mišinius. Italai pankolių sėklomis dažnai gardina mėsą ar netgi duoną. 

KOKIO SKONIO YRA PANKOLIS? Pankoliai turi specifinį ryškų skonį, primenantį anyžius ar saldymedį. Beje, skonis pastebimai sušvelnėja pankolį pašildžius arba apšlaksčius citrinos sultimis.

KUO NAUDINGAS PANKOLIS? Pankolyje yra daug polifenolių: rozmarino ir chlorogeno rūgščių, kvercetino ir apigenino. Visi šie junginiai yra galingi antioksidantai, kurie padeda mažinti neurouždegimus, o tai, savo ruožtu, padeda susikaupti.

Pankoliai yra natūralus prebiotinių skaidulų šaltinis, maitinantis gerąsias žarnyno bakterijas. Gerųjų bakterijų gausa ir sveika mikrobioma yra susijusi su sumažėjusiais nerimo simptomais.

Pankoliai gausūs vitaminais ir mineralais:

Daržovėje yra kalio, būtino normaliam kraujo spaudimui palaikyti.

Taip pat- cinko ir vitamino C, sėkmingai kolageno gamybai ir gražiai odai.

Vitamino K2, padedančio pernešti kalcį iš kraujo į kaulus.

Seleno, padedančio užkirsti kelią uždegimams.

Folio rūgšties, ypač svarbios besilaukiančioms moterims.

Pankoliuose yra magnio, kalio ir kalcio- naudingų maistinių medžiagų smegenims, centrinei nervų sistemai. Taigi, ši daržovė gali padėti palaikyti ramų protą.

KAIP IŠSIRINKTI PANKOLĮ? Perkant svarbu atkreipti dėmesį į pankolio išvaizdą. Jis turėtų būti šviežiai žalsvos spalvos, be rudų dėmių. Geriausia rinktis su gražiais, žaliais lapeliais. Augalinės virtuvės mėgėjai gali rinktis ir užtepėles ar padažus, tokiu atveju labai svarbu skaityti produkto sudėtį.

Jei sunku įskaityti mažomis raidelėmis surašytą ingredientų sąrašą ar neturite tam laiko, mūsų krautuvėlėje www.italiskakrautuvele.lt rasite produktus, kuriuos galite drąsiai dėti krepšelin- mes už Jus tai padarėme! Galite rinktis laukinių pankolių ir džiovintų pomidorų pesto, jūros druską su pankolio sėklomis.

Pankolių ir džiovintų pomidorų pesto yra gaminamas iš pankolio lapų, džiovintų Sicilijos pomidoriukų ir kedro riešutų. Galite tepti ant duonos, skanauti kaip užtepą arba naudoti kaip padažą daržovėms ar makaronams. Universalus, natūralus ir dažniausiai nelieka vos paragavus.

Mineralais turtinga jūros druska su kvapniomis laukinių pankolių sėklomis į mūsų krautuvėlę atkeliauja tiesiai iš saulėtos Sicilijos. Jūros druska išgaunama natūraliai garinant Viduržemio jūros vandenį. Idealiai tinka žuvies, mėsos ar daržovių patiekaluose. Ypač tinka su kiauliena ir pomidorais, morkomis bei kopūstais. Vos žiupsnelis šios druskos Jūsų patiekalui suteiks naujų skonio atspalvių.

Valgykime skaniai, sveikai ir įvairiai. Įsileiskime naujų skonių į savo virtuvę 😉