VISKAS APIE TRUMŲ PJAUSTYKLES

medinė trumų pjaustyklė meistro rankose

Šviežias trumas iki Jūsų virtuvės keliauja apgaubtas ypatingu dėmesiu. Nuo trumo radimo momento iki pat akimirkos, kuomet jis nugula Jūsų lėkštėje. Visos pastangos dedamos tam, kad grybas išlaikytų kiek įmanoma išraiškingesnį savo aromatą ir skonį. Taigi, kaip tinkamai ir skoningai jį patiekti?

Trumų pradedantiesiems dažnai kyla klausimas, kaip reikėtų elgtis su trumais: pjaustyti ar tarkuoti? Jei pjaustyti, galbūt tiks paprastas peilis? Mes esame įsitikinę, kad svarbus ne tik grybo aromatas bei skonis, ypatingai svarbu ir akimis pasimėgauti šia brangenybe, tad trumų pjaustyklė yra būtina!

KAIP IŠSIRINKTI TRIUFELIŲ PJAUSTYKLĘ?

Šiandien  trumų pjaustyklių pasiūla yra milžiniška ir iš pirmo žvilgsnio gali sukelti painiavos, kurį modelį rinktis. Pirma taisyklė: rinktis nerūdijančio plieno pjaustyklę. Nerūdijantis plienas užtikrina ilgaamžiškumą, tvirtumą ir lengvą valymą. Medžiaga yra atspari rūdims, gali būti saugiai plaunama indaplovėse ir nekeičia trumo skoninių savybių.

Svarbu atkreipti dėmesį, ar visos pjaustyklės dalys yra pagamintos iš nerūdijančio plieno. Dažnai pasitaiko, kad riekelės storiui reguliuoti skirta poveržlė, rankena ar kitos dalys yra pagamintos iš kitų medžiagų. Plastikinės dalys linkusios sutrūkti, jas labai lengva apibraižyti ir kitaip mechaniškai sugadinti. O medinės detalės gali sugerti pašalinius kvapus, juose lengvai plinta grybelis ar palėsis. Medinė pjaustyklė ar pjaustyklė su medinėmis detalėmis plaunama tik rankomis. Labai gražu, tačiau reikėtų įvertinti, ar praktiška.

AR PJAUSTYKLĖS DYDIS SVARBUS?

Atkreipkite dėmesį į ašmenų plotį. Paprastai 6 cm ašmenų pločio užtenka įprasto dydžio trumui pjaustyti. Tačiau jei Jūs esate didesnių trumų mėgėjas ar įsigijote didesnio kalibro triufelį, šia pjaustykle neatpjausite nepriekaištingo griežinėlio-  rekomenduojame įsigyti ypač didelę trumų pjaustyklę. Jos ašmenų plotis siekia daugiau nei 10 cm.

Labai svarbu, kad didelė pjaustyklė turėtų dvipusį ašmenų reguliavimą. Pjovimo storį galėsite pasirinkti patys, o reguliuojant dviejose pusėse būsite tikri, kad kiekvienas griežinėlis gausis tobulai plonas ir lygus.

TIESŪS AR BANGUOTI PJAUSTYKLĖS AŠMENYS?

Abiejų funkcija yra beveik identiška, tačiau pjaustyklė su lygiais ašmenimis gali atpjauti ploniau. Tai universalus trumų pjaustyklės standartas, tinkantis visoms trumų rūšims.

Banguotais ašmenimis atpjautas griežinėlis atrodo gražiau, tačiau gali likti daugiau trumo trupinių; šią rekomenduojame naudoti kietesniems trumams.  

KIEK KAINUOJA TRUMŲ PJAUSTYKLĖ?

Internete nesunku rasti ir labai pigių pjaustyklių, tačiau yra ir kokybiškų modelių už tikrai protingą kainą. Skirtumai susidaro dėl naudojamos medžiagos, pjaustyklės atsparumo, ilgaamžiškumo, apdailos detalių. Patarimas- rinktis Jūsų poreikius atitinkančią: trumų mėgėjams geriau rinktis kokybišką, o vieno vakaro naudojimui savo užduotį turėtų atlikti ir pigesnė.

Mūsų patirtis rodo, kad pigesnis pjaustyklės variantas vieną kartą su pjaustymo užduotimi susitvarkė, tačiau, naudojant pakartotinai, atsilaisvino ašmenų reguliavimo mechanizmas- taip kiekvienai riekelei reikėjo reguliuoti iš naujo, jos gavosi nevienodo storio, liko daug triufelio trupinių. Gaila brangaus grybo ir savo pirštų ;(

KAIP PARUOŠTI TRUMĄ VALGYMUI?

Trumai auga žemėje, tad pirmas darbas- tinkamai nuvalyti žemes trumų šepetėliu ir tekančiu vėsiu vandeniu. Nedideliam triufeliui puikiausiai užteks mažo, cilindro formos šepetėlio vidutinio kietumo šereliais- jis idealiai pasiekia kiekvieną grybo įlinkį. Be to, toks pagalbininkas trumų mėgėjo virtuvėje- nedidelė investicija.

Nusausinkite nuvalytus triufelius virtuviniu popieriniu rankšluosčiu. Dabar jie pasiruošę skleisti savo magiją.

KAIP PATIEKTI TRUMĄ?

Trumą patartina pjaustyti tada, kai patiekalas yra ant stalo, prieš pat valgant. Gražiam patiekimui galite panaudoti trumų serviravimo rinkinį. Rinkinyje yra viskas, ko reikia skoningam patiekimui: stiklinė lėkštutė trumui su dangteliu, gražus alyvmedžio padėklas ir pjaustyklė. Specialus stiklinis dangtelis leis pasidžiaugti vaizdu, neprarandant aromato. Likusį nesupjaustytą trumą galėsite palikti ant stalo, kad kiekvienas užsipjaustytų norimą kiekį.

AR TRUMŲ PJAUSTYKLĖ TINKA TIK TRUMAMS PJAUSTYTI?

Iš tiesų kokybiška trumų pjaustyklė yra universalus įrankis virtuvėje: ja galima pjaustyti sūrį, šokoladą, daržoves, česnaką, svogūnus ar kitus grybus. Be jokių pastangų, lengvai ir greitai supjaustyti vienodais griežinėliais su trumų pjaustykle yra labai paprasta. Vienintelė taisyklė- po kiekvieno pjaustymo labai  kruopščiai nuplauti ir išvalyti trumų pjaustyklę, kad nebeliktų maisto likučių ir kvapų.

 

Savo virtuvėje esame išbandę įvairiausias trumų pjaustykles: ir pigias „made in china“, ir brangesnes iš prekybcentrių, ir įmantresnius brangesnius modelius. Vis dėlto rankomis surinkta, italų šeimos pagaminta trumų pjaustyklė nuo pat pirmo pjaustymo liko nepakeičiama. Tiesa, važiavome patys su amatininkų šeima susipažinti ir trumų pjaustyklių subtilybių išsiaiškinti, mat jie šia veikla užsiima jau daugiau nei 60 metų (nuo 1962 m.)! Kalnuose esantis kaimas netoli Como ežero jau šimtus metų žinomas kaip geležies ir plieno dirbinių centras. Neįkainojama amatininkų šeimos patirtis, rankų darbas ir naujausios technologijos leidžia sukurti ypatinga kokybe pasižyminčias trumų pjaustykles. „Man patinka rūpintis kiekviena savo gaminių detale, tarsi turėčiau juos dovanoti ypatingam žmogui“- sako Stefano Tenderini, vienas iš šeimos verslo narių.

Būkite tuo ypatingu žmogumi! Užsukite į elektroninę parduotuvę www.italiskakrautuvele.lt ir įsigykite kokybišką trumų pjaustyklę, šepetėlį trumams valyti ar visą serviravimo rinkinį! Čia taip pat galite įsigyti ir šviežių triufelių: juos parskraidiname tiesiai iš Italijos per 24-72 valandas.

O jei norite sužinoti daugiau apie šiuos paslaptingus grybus, galime suorganizuoti trumų degustaciją ar trumų medžioklę Toskanoje. Susisiekime 😉