TRUMŲ ABC

Trumų grybą viso pasaulio gurmanai vertina dėl savito skonio ir aromato, kurį sunku supainioti ar palyginti.  Tai brangiausias grybas pasaulyje. Šiuos du faktus žino praktiškai kiekvienas. Tačiau kaip jie auga, kaip renkami, kuo jie skiriasi ir kas lemia kainą? 

TRUMŲ RŪŠYS

Šių grybų vaisiakūniai išsivysto po žeme ir savo išvaizda primena mažus mėsingus gumbus.  Ne visi triufeliai yra vienodai vertingi- jie skiriasi savo skoniu ir aromato intensyvumu.

Baltasis trumas, Tuber magnatum pico, yra laikomas stalo deimantu dėl savo retumo ir ypatingo aromato. Brangiausias ir sunkiausiai randamas iš visų trumų. Retas gamtoje, o dirbtinai praktiškai neįmanoma auginti, nes jam reikia ypatingų  sąlygų: minkštos ir drėgnos, gerai vėdinamos, turtingos kalciu dirvos ištisus metus. Sezonas- nuo rugsėjo iki sausio pradžios.  Unikalus ir nepakartojamas skoniu, netaisyklingos formos ir dydžio, lygaus ir šiek tiek aksominio paviršiaus. Šis pats kvapniausias gamtos stebuklas naudojamas kaip pagardas, stengiamasi naudoti šviežią.

Kita trumų rūšis-juodasis trumas, Tuber melanosporum– subtilaus ir eleganiško aromato, melsvai juodos išorės su juodai violetiniu minkštimu. Europoje renkamas gruodžio-kovo mėnesiais ( Australijoje birželio-rugsėjo mėn.). Italijoje dažniausiai randamas Umbria, Marche, Abruzzo apylinkėse; auga simbiozėje su ąžuolu, lazdyno riešutu. Prancūzijoje šis trumas labai vertinamas ir vadinamas „La Truffe du Perigord“. Juodasis trumas virtuvėje naudojamas ne tik kaip pagardas, bet ir kaip ingredientas, nes yra gerokai atsparesnis kepimui nei baltasis trumas.

Vasarinis trumas, Tuber Aestivum Vitt., renkamas vasarą ir ankstyvą rudenį, pasižymi saldžiu, primenančiu riešutus skoniu ir pakankamai stipriu, maloniu aromatu. Lengva atskirti: apvalios formos, 2,5-10 cm skermens gumbavaisis, šiurkščiu, padengtu piramidinėmis karpomis paviršiumi. Kvapas ir skonis mažiau subtilus nei juodojo trumo, tačiau vistiek plačiai vartojamas tiek šviežias patiekalams gardinti, tiek perdirbtiems produktams (padažams, sviestui, užtepėlėms ir kitiems pagardams). 

KAIP AUGINAMI TRUMAI?

Prancūzijoje laukiniai skanėstai pradėti rinkti dar XV amžiuje, su kiaulių ir šunų pagalba. 1808 m. Džozefas Talonas surinko ąžuolų, po kuriais augo trumai, giles ir jas pasodino. Po kelerių metų jaunų medžių plantacijoje jau rinko trumų derlių. Šiuo pavyzdžiu 1847 m. pasekė ir Augustas Russo, išplėtęs ažuolų ir trumų plantaciją iki 7 hektarų ploto. Tai buvo puikūs įrodymai, kad grybus galima auginti.

Šiandien Kinija yra didžiausia „kulinarinių deimantų“ augintoja ir tiekėja, tačiau augina ir JAV, Naujoji Zelandija, Australija, Jungtinė Karalystė, Švedija, Ispanija. Tokie užauginti grybai yra daug pigesni, tačiau skoninės ir aromatinės savybės yra prastesnės, nei randamų natūraliai.

Natūraliai augančių trumų plantacija gerą derlių duoda 25-30 metų, po to grybų intensyvumas smarkiai sumažėja.

KAIP RENKAMI TRUMAI?

Geriausiai trumų ieško sprecialiai dresuoti šunys. Veislė ir dydis neturi reikšmės- svarbiausia yra dresūra. Puiki uoslė ir mokėjimas kasti žemę ir kantrybė yra pagrindinės savybės ieškotojui. Labai svarbu, kad radęs grybą, gyvūnas jo nevalgytų ar nesugadintų. Šunų dresūra užtrunka kelerius metus, todėl geri triufelių medžiotojai yra kaip grybai- aukso vertės, jų kaina sieka 10 000 eurų.

SU KUO VALGOMI TRUMAI?

Dėl trumpo grybo galiojimo laiko, šviežius trumus galima paragauti tik jų sezono metu. Todėl skirtingu metų laiku, rinkoje galima rasti skirtingų trumų rūšių.

Vertingiausi trumai valgomi švieži kaip pagrindinio patiekalo priedas. Galima gardinti paukštieną, jūros gėrybes, bulves, sūrius, kiaušinių patiekalus, ryžius, daržoves, makaronus, vaisius. Trumus galima kepti, troškinti.

Norint prailginti trumo galiojimo laiką, dažnai gaminami padažai, kremai, sviestas, druska.

 

Šių retų grybų skonį ir aromatą sunku apibūdinti žodžiais, reikia paragauti. Šiandien nėra sunku gauti šį delikatesą, tačiau svarbiausia užduotis- tinkamai pasirinkti patikimą tiekėją, norint ragauti tikrus, natūraliai užaugusius trumus, pasižyminčius geriausiomis skoninėmis ir aromatinėmis savybėmis.

Mūsų krautuvėlėje rasite produktus su trumais, rinktais Italijoje.  Gerai pažindami savo šalį ir dirvožemio ypatybes, trumus iš įvairiausių Italijos vietų įmonė gali pasiūlyti ištisus metus. Tik patys geriausi trumai, unikalūs savo skoniu, aromatu ir išvaizda. Kiekvienas grybas paliečiamas ir tikrinamas rankomis, siekiant pasiūlyti geriausią savo klientams ir užmegzti pasitikėjimu paremtus santykius. “Mums tai ne darbas, o pats gyvenimas, susipynęs ir susijęs su mūsų kraštu, su mūsų žeme jau daugiau nei 30metų“.