Tikrai esate matę aukščiausos kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejaus etiketėje užrašą „nefiltruotas“. Ką toks užrašas reiškia?
Nefiltruotas alyvuogių aliejus yra alyvuogių sultys, gautos po alyvuogių sutraiškymo. Vos išspaustas aliejus yra išpilstomas, praleidžiant filtravimo procesą. Toks aliejus pasižymi drumstumu, labai intensyviu skoniu ir aromatu.
Drumstumą, tirštumą ir intensyvią spalvą sukuria alyvuogių mikrodalelės, likusios aliejuje. Laikui bėgant jos nusėda butelio dugne ir gali sukelti oksidacijos reakcijas, padidinti rūgštingumą (kalbant alyvuogių aliejų, rūgštingumas yra ne skonio savybė, bet kokybinis parametras!).
Lyginant su filtruotais, nefiltruotas aliejus yra mažiau stabilus (t.y. jo savybės greičiau kinta). Filtravimas leidžia ilgiau išlaikyti produkto maistinę vertę. Tad nefiltruotas aliejus yra puikus maisto papildas ar gardėsis tik išspaustas, šviežias ir greitai valgomas- taip gaunama didžiausia skonio ir kokybės nauda.
Atidarius nefiltruoto aliejaus butelį, reikėtų vartoti kiek įmanoma greičiau. Tik atidarius butelį, prasideda oksidacijos procesas, keičiasi aliejaus naudingumas organizmui. Vadinasi, kuo šviežesnis, tuo naudingesnis!
Neatidarytą nefiltruotą alyvuogių aliejaus butelį galima laikyti pakankamai ilgai- vadovaukitės galiojimo data, nurodyta ant butelio. Tiesa, laikyti reikėtų tamsioje ir vėsioje vietoje, jokiu būdu ne prie orkaitės, kaitlentės ar palangės.
Alyvuogių aliejus yra kaip vynas- yra tūkstančiai niuansų, lemiančių skonį ir kokybę. Vien faktas, kad aliejus šviežio spaudimo ir nefiltruotas, nenusako jo kokybės. Kokybė priklauso nuo žaliavos, t.y. alyvuogės: jos sveikumo ir sunokimo lygio, laiko tarpo tarp nuskynimo ir spaudimo, spaudimo greičio ir temperatūros. Antioksidantų ir polifenolių kiekis, maistinių savybių intensyvumas ir elegancija gali būti labai skirtingi lyginant ypač tyrus alyvuogių aliejus, nepriklausomai, filtruoti jie ar ne. Todėl, renkantis alyvuogių aliejų, pirmoje vietoje- patikimas frantoio, pirmenybę teikiantis savo produkto kokybei.