Jei Ligurijos regionas garsėja bazilikų pesto, Sicilijos gastronomijos perlas- laukinių pankolių pesto padažas. Ypatingu, subtiliu aromatu garsėjantis pankolis suteikia gaivos, žoliškumo prieskonį ir ypatingai mėgstamas Italijos pietuose. Taigi, kas yra tas pankolis?
Laukinis pankolis dažnai vadinamas tiesiog pankoliu (it. Finocchio arba lot. Foeniculum Vulgare Miller). Auginamas kaip vaistinis, prieskoninis augalas. Paplitęs Viduržemio jūros regionuose ir nuo seno naudojamas italų virtuvėje gardinti mėsos, žuvies patiekalus, padažus bei kepinius. Pasižymi intensyviu aromatu, skoniu primenantis mums puikiai pažįstamą krapą ar anyžių.
Viduramžiais pankolius naudojo dėl daugybės teigiamų savybių, buvo laikomi stebuklinga žole. Pastebėta, kad pankolis gali gerinti virškinimą, turi priešuždegiminių, antispazminių savybių, gali padėti viduriams užkietėjus. Manoma, kad iš pankolio pavadinimo kilęs žodis „infinocchiare“ siejamas su apgaudinėjimo reikšme. Mat restoranų, užeigų savininkai pankolį naudojo pridengti prastos kokybės patiekalų ar vynų skoniui.
Įdomu tai, kad virtuvėje plačiai naudojamos visos pankolio augalo dalys: lapai, žiedai ir vaisiai (sėklos). Pankolių sėklos gausios eterinių aliejų ir dažnai naudojamos dešroms (Finocchiona Toscana), sūriams, žuviai gardinti, padažams, sriuboms, sausainiams (Finocchini del Monferrato) ar kepiniams (Taralli pugliesi) suteikti nepakartojamo skonio. Paskrudinus sėklas, suintensyvėja jų aromatas, tampa pikantiškesni ir praranda salsvumą.
Skirtingai nuo kitų prieskonių, pankolio lapai išlaiko žalią spalvą net sudžiovinti. Kuo intensyvesnė spalva, tuo geresnė kokybė. Iš pankolių lapų nuo seno ruošiamos virškinimą skatinančios arbatos, o užpylus alkoholiu- trauktinė ( čia vadinama „digestivo“- gerinanti virškinimą po valgio).
Pankoliai vartojami ir kaip daržovė. Šviežiuose yra vitaminų A, E ir B12, kalio ir geležies. Kvapas ir skonis saldūs, aromatingi, subtiliai primenantys anyžių. Išskirtinis intensyvus pankolio kvapas ir skonis gali ne visiems patikti. Norint jį subalansuoti, italės šeimininkės naudoja gudrybę: apšlaksto citrinos sultimis (kai pankolis valgomas šviežias, neapdorotas) arba užtarkuoja citrinos žievelės gaminant. Kepamas pankolis neprisigeria riebalų, išlieka lengvas ir nekaloringas.
Atidarėte pesto buteliuką ir nesunaudojote viso? Norėdami išsaugoti ilgiau, užpilkite šlakeliu ypač tyro alyvuogių aliejaus ir, sandariai užsukę dangtelį, laikykite šaldytuve. Mūsų siūlomo laukinių pankolių ir džiovintų pomidorų pesto ingredientai yra natūralūs, tad sunaudokite užtepą per 5 dienas nuo atidarymo.
Skanių atradimų!