KAS YRA “ALYVUOGIŲ ALIEJUS“? KAIP NEPASIMESTI JO PAVADINIMUOSE?

Alyvuogių aliejaus spaudimas yra subtilus ir ne toks jau paprastas, kaip gali atrodyti.

Kalbant apie alyvuogių aliejų, taip ir atrodo: nuskina alyvuoges, iš jų išspaudžia aliejų ir turime produktą. Tačiau tarp „nuskina“ ir „išspaudžia“ telpa daug veiksnių, įtakojančių produkto kokybę (alyvuogių sveikumas, jų sunokimo lygis, sužalojimo lygis skynimo ir transportavimo metu,  spaudimo būdas, laikas  ir temperatūra). Kiekviena apdirbimo stadija, o kartu ir gautas produktas, yra vadinamas skirtingai.

Ar kada susimąstėte, kur keliauja atliekos, gaunamos išspaudus alyvuoges? Jų tikrai neišmeta. Čia atsiveria durys į antrinį apdorojimą ir antrinius produktus.

Taigi, pradedame nuo pradžių ir keliaujame „apžiūrėti“, kaip vadinamas aliejus kiekvienoje apdorojimo stadijoje.

NATŪRALUS ALYVUOGIŲ ALIEJUS

Alyvuogių aliejus yra aliejus, gaunamas iš alyvmedžio (Olea europaea L.) vaisių.

  1. Ypač tyras, aukščiausios rūšies alyvuogių aliejus (extra virgin, EVOO)

Tai aukščiausios rūšies alyvuogių aliejus, kurio rūgštingumas, išreikštas oleino rūgštimi, yra ne didesnis nei 0,8 gramo 100 gramų ( 0-0,8%). Toks aliejus gaunamas mechaniniu būdu spaudžiant alyvuoges žemoje temperatūroje, jame nėra defektų, pasižymi aukštomis skoninėmis ir aromatinėmis savybėmis, jame gausu naudingų medžiagų.

  1. Tyras alyvuogių aliejus (virgin, VOO)

Natūraliai gaunamas tokiu pačiu procesu, kaip ir extra virgin, tačiau tai žemesnės kokybės aliejus. Šio aliejaus rūgštingumas gali svyruoti  tarp 0,8 ir 2 gramų /100 gramų (0,8-2%) ir leidžiami nedideli defektai.

  1. Lempinis alyvuogių aliejus

Iš blogos kokybės alyvuogių pagamintas aliejus pasižymi dideliu rūgštingumu ( virš 2%) yra vadinamas lampante (lempiniu). Lampante alyvuogių aliejus taip pat yra natūraliai gautas aliejus, tačiau dėl jo kokybės parametrų, jis nėra tinkamas vartoti žmonėms. Jis yra arba perdirbamas, arba naudojamas technikoje.

RAFINUOTAS ALYVUOGIŲ ALIEJUS

Kuomet aliejaus rūgštingumas yra didelis, jis nėra tinkamas valgymui, turi daug toksinų,  juo prekiauti draudžiama.  Vienintelis būdas tokį aliejų „pagerinti“- rafinuoti.

  1. Rafinuotas alyvuogių aliejus

Tai aliejus, gautas iš pirmojo spaudimo alyvuogių aliejų rafinavimo ir dezodoravimo metodais. Rafinavimo metu aliejus valomas, neutralizuojamas, gryninamas, balinamas, išimamas jo skonis bei kvapas (arba dalis jo).  Rafinavimo procesas pašalina daugumą natūralių antioksidantų.

  1. Alyvuogių aliejus

Alyvuogių aliejus yra rafinuoto alyvuogių aliejaus ir natūralių (virgin arba extra virgin) alyvuogių aliejų mišinys, tinkamas vartoti žmonėms. Po rafinavimo aliejus „pagerėja“, o sumaišytas su nedideliu kiekiu ypač tyro arba tyro alyvuogių aliejaus, tampa tiesiog „alyvuogių aliejus“. Tokio maišyto aliejaus apstu prekybos centruose.

ALYVUOGIŲ IŠSPAUDŲ ALIEJUS

Alyvuogių išspaudos yra likusi kieta pasta, likusi sutrynus ir išspaudus alyvuoges natūraliam alyvuogių aliejui gaminti.  Alyvuogių išspaudų aliejus gaunamas apdorojant alyvuogių išspaudų atliekas tirpikliais.

  1. Neapdorotas išspaudų aliejus. Jis yra skirtas techniniam naudojimui arba gali būti rafinuojamas (t.y. apdirbamas, kad būtų tinkamas vartoti žmonėms).
  2. Rafinuotas alyvuogių išspaudų aliejus. Tai įvairiais tirpikliais, dezodorantais apdirbtas išspaudų aliejus.
  3. Alyvuogių išspaudų aliejus– tai rafinuoto išspaudų aliejaus ir geresnės kokybės (pvz virgin) aliejų mišinys. Toks „pagerintas‘, „paskanintas“ geresnės kokybės aliejais, rafinuotas išspaudų aliejus vėl tampa valgomas.

Jei jau ieškote alyvuogių aliejaus, derėtų rinktis iš extra virgin, t.y. aukščiausios rūšies pirmo šalto spaudimo ypač tyrą alyvuogių aliejų, kuris pagamintas iš sveikų alyvuogių ir kuriame gausu naudingų medžiagų.

Ir, jei matote „rafinuotas“, „išspaudų“ ar tiesiog „alyvuogių aliejus“, gerai pagalvokite, ar tikrai norite mokėti už produktą, kuris sveikatai jokios naudos, deja, neduos.