KAVA BE KOFEINO

Kavą žino visi, mėgsta daugelis, o paklausus apie kavą be kofeino atsiranda pauzių ir klaustukų. Taigi, kas tai?

Kava yra natūralus ir sveikas gėrimas, kuriame gausu antioksidantų. Ir nors kava sumažina kai kurių ligų riziką, ne visi gali ją gerti. Žmonėms, kuriems kofeinas gali arba sukelia šalutinį poveikį, kava be kofeino yra puikus būdas mėgautis kavos skoniu, išvengiant kofeino poveikio.

Kava be kofeino turi tokią pačią naudą sveikatai kaip ir įprasta kava, tačiau nėra šalutinio kofeino poveikio.

KAIP ATSIRADO KAVA BE KOFEINO?

Per atsitiktinumą: 1905 m. plukdomą kavos pupelių partiją netyčia užpylė jūros vanduo ir šis atsitikimas paskatino sukurti šiuolaikinius kofeino pašalinimo metodus.

KAIP GAMINAMA KAVA BE KOFEINO?

Neskrudintos kavos pupelės yra pašildomos ir mirkomos skystyje, kad ištirptų ir pasišalintų kofeinas.  Naudojamas paprasčiausias vanduo, organiniai tirpikliai arba anglies dioksidas. Visi šie būdai yra saugūs ir pašalina beveik visą kofeiną iš pupelių. Toliau pupelės nuplaunamos, garinamos ir skrudinamos tokioje temperatūroje, kad išgaruotų visi anksčiau naudoti skysčiai.

AR KAVA BE KOFEINO YRA „BLOGA“?

Kofeino pašalinimo iš pupelės metodai yra visiškai saugūs, kava po šio proceso yra saugi vartoti. Yra nustatyti griežti standartai, užtikrinantys, kad naudojamų tirpiklių pėdsakai būtų saugūs ir visiškai minimalūs.

KUO NAUDINGA KAVA BE KOFEINO?

Kavoje be kofeino yra panašus arba šiek tiek mažesnis (iki 15%) antioksidantų kiekis, nei įprastoje kavoje. Pagrindiniai antioksidantai kavoje yra hidrocinamino rūgštys ir polifenoliai. Be antioksidantų, kavoje taip pat yra nedidelis kai kurių maistinių medžiagų: magnio, kalio, niacino, vitamino B3.  

AR KAVOJE BE KOFEINO IŠ TIESŲ KOFEINO NĖRA?

Pašalinama apie 97-98% pupelėse esančio kofeino. Įprastame kavos puodelyje yra maždaug 70-140 mg kofeino (priklausomai nuo kavos rūšies, paruošimo būdo), o kavos be kofeino 180ml puodelyje kofeino yra apie iki 7 mg. Taigi, kavos be kofeino puodelyje kofeino yra, tik jo kiekis yra labai mažas.

KOKIĄ KAVĄ RINKTIS- su ar be kofeino?

Įprasta kava turi teigiamo poveikio žmogaus sveikatai ( gerina psichinę sveikatą, medžiagų apykaitą, sportinį pajėgumą ir t.t) – pasaulyje nuolat atliekami tyrimai. Tačiau verta paminėti, kad tyrimuose dažniausiai neišskiriama kavos rūšis, todėl nuo vienareikšmiškų teiginių reikėtų susilaikyti. Pats kofeinas, vartojamas su saiku, normos ribose, gali duoti daug teigiamų savybių.   

KOKIA YRA DIENOS KOFEINO NORMA?

Teigiama, kad saikingas kavos vartojimas gali būti sveikos mitybos dalis. Daugumai sveikų suaugusiųjų tai iki 400mg per dieną ( arba 4-5 espresso puodeliai). Gairės gali skirtis priklausomai nuo turimų sveikatos sutrikimų arba individualių savybių. Kofeino tolerancija labai skiriasi: kai kuriems žmonėms vienas kavos puodelis yra per didelė norma, o kiti gali jaustis puikiai, išgėrę ir daugiau.

KAS TURĖTŲ RINKTIS KAVĄ BE KOFEINO?

Žmonės, jautrūs kofeinui.  Asmenys, turintys sveikatos sutrikimų ir vartojantys vaistus, galinčius sąveikauti su kofeinu. Asmenys, kuriems diagnozuotas nerimas arba kurie turi miego problemų.

Besilaukiančioms ar krūtimi maitinančioms mamoms, vaikams ir paaugliams rekomenduojama riboti kofeino vartojimą. 

SVARBU!

Ir nors kofeinas pirmiausiai asocijuojasi su kava, tačiau jo yra ir arbatoje, šokolade, energetiniuose gėrimuose. Kai galvojate apie kofeino suvartojamą kiekį, būtinai apgalvokite visus galimus šaltinius. Kiekvienas kūnas yra individualus ir skirtingas, todėl rekomendacijas ar normas reikėtų vertinti individualiai, įsiklausant į savo kūno reakciją.  

Kava be kofeino gali būti gera alternatyva tiems, kas mėgsta kavos skonį, tačiau dėl tam tikrų priežąsčių nenori kofeino poveikio. Net jei esatę įpratę prie „normalios“ kavos, deca galite rinktis kad ir vėlai vakare, ir nesibaiminti nemigos.  

Foto autorius: Christian Joudrey @cjoudrey