Dažniausiai, išgirdus žodį „pesto“, jis asocijuojasi su žaliu bazilikų padažu. Tačiau ar kada susimąstėte, kas yra PESTO iš tiesų? Iš kur? Ir koks jis gali būti? Ar tikrai bazilikas yra būtinas pesto?
Pats pavadinimas kilęs nuo itališko „pestare“- trinti. Tradiciškai pesto yra gaminamas trinant šviežius ingredientus su alyvuogių aliejumi, česnaku ir kitais prieskoniais. Vadinasi, yra begalė pesto variantų!
Tad kaip gaminti? Kaip sutrinti skaniausią pesto?
* IŠSIRINKITE MĖGSTAMIAUSIĄ PAGRINDINĮ SKONĮ
Koks bus pagrindinis akcentas? Galite rinktis iš žolelių, riešutų ar tiesiog sezoninių daržovių. Esate naujokas pesto gaminime?- rinkitės saulėje džiovintą pomidorą. Norite netikėtumo?- išmėginkite pistacijas. O ir klasikinis bazilikas yra puikus pasirinkimas.
Keletas idėjų: brokoliai, čili pipiriukai, špinatai, rukola, žirniai, baklažanai, mėtos, petražolės ar kalendra. Atsižvelkite į sezoniškumą- tai, kas auga dabar, kas tik ką nuskinta, visuomet bus geriausias pasirinkimas.
* KOKS ALYVUOGIŲ ALIEJUS TIKS?
Jis sukurs pagrindą padažui, išryškins, išaukštins, atskleis ir sujungs kitų ingredientų skonį ir aromatą. Be abejo, pirma sąlyga- ypač tyras aukščiausios kokybės alyvuogių aliejus. Jei kyla abejonių kurį rinktis, laikykitės senos taisyklės „kas auga kartu, tas geriausiai dera kartu“. Gaminant tradicinį pesto alla genovese, geriausiai tiks švelnus alyvuogių aliejus; o pesto alla calabrese, kuriame pirmu smuiku groja čili pipiriukai, puikiausiai derės aštresnis alyvuogių aliejus. Neturite po ranka didelio pasirinkimo aliejaus?- naudokite turimą kokybišką, skanų Jums.
* MISTERIS ČESNAKAS
Šį ingredientą galite ir praleisti, tačiau viena ar dvi skiltelės šviežio česnako suteiks Jūsų padažui ypatingo aromato ir pikantiškumo.
* PAPILDYKITE SKONĮ
Fantazuokite, eksperimentuokite su priekoniais! Gaminant saulėje džiovintų pomidoriukų pesto, jį puikiausiai papildys rozmarinas, o trinta brokolio masė puikiai draugaus su česnaku ir rupios druskos žiupsneliu.
* PASIRINKITE SŪRĮ
Kuomet kalbame apie pesto, sunku atsispirti parmezanui. Kietas, sūrus, brandintas sūris suteiks padažui pikantiškumo ir kremiškumo. Eksperimentuokite su Grana Padano, Pecorino Romano, Parmiggiano Reggiano, Asiago. O gal turite savo mėgstamą?
* APSKRUDINKITE RIEŠUTUS
Nesvarbu, ar riešutai yra pagrindinis padažo skonis, ar tik dalelė, daugiau skonio ir aromato gausite paskrudinę, pašildę riešutus. Tik nepamiškite jų atvėsinti ir nulupti odelę prieš trinant! Eksperimentuokite su migdolais, pistacijomis, kedrais, saulėgražomis ar sezamo sėklomis. Palikta saujelė netrintų riešutų bus puikus papuošimas padažui.
* TEKSTŪRA
Šiais laikais virtuvėje mums talkina daug įvairiausių prietaisų, kurie taupo mūsų laiką ir jėgas. Tačiau gaminant pesto, labai svarbu…nepersistengti… 🙂 Per ilgai trinant, kai kurie ingredientai gali ne tik papildyti padažą, bet ir nepageidaujamai pakeisti konsistenciją( pvz per ilgai trinami riešutai suteikia sviesto konsistenciją). Vienas iš pesto malonumų- jausti tekstūrą. Galite dalį ingredientų trinti smulkiai, kitus- kapoti. Žaiskite ne tik skoniu, bet ir dydžiu.
* SKONIS SKONIS SKONIS
Jei padažui ingredientai buvo pasirinkti švieži, galite būti garantuoti, kad padažas tikrai pavyks. Tačiau žiupsnelis druskos, pipiriukų ar mėgstamų žolelių, papildomas šlakelis alyvuogių aliejaus gali pakylėti Jūsų pesto į netikėtas aukštumas.
* RAGAUKIT, SKANAUKIT IR MĖGAUKITĖS
Yra nesuskaičiuojama galybė būdų valgyti pesto: tepkite ant duonos, įmaišykite į makaronų patiekalus, skaninkite salotas ar tiesiog patiekite mažame indelyje prie daržovių, vaisių, sūrių. Bet svarbiausia- mėgaukitės tuo, ką duoda gamta 😉
Ne visuomet virtuvėje turime reikiamų ingredientų ir ne visada- laiko. Tokiems atvejams siūlome BAZILIKŲ PESTO ir RAUDONĄJĮ PESTO iš mūsų krautuvėlės- pagaminta su meile, iš kruopščiai atrinktų ingredientų, pagal tradicinius itališkus receptus. Lygiai taip, kaip gamintumėte patys- tik natūralūs ingredientai 😉