ITALŲ MAISTO KULTŪRA

ITALIJA
Daugelis mūsų maistą laikome savaime suprantamu dalyku: skubame valgyti pusryčius, kad laiku pradėtumėme darbus, skubame pietauti, kad galėtumėme atlikti dienos pareigas, o kartais skubame ir pavakarieniauti, kad galėtumėme greičiau pasiekti lovą ar TV pultelį po ilgos ir varginančios dienos. Bet tik ne Italijoje!
 
Italams valgymas – ne tiesiog alkio numalšinimas. Jiems maistas – procesas, kuriam reikia atsiduoti ir mėgautis. Tai laikas, skirtas šeimai, artimiesiems ar draugams, pasimėgavimui, bendravimui. Valgymo metu išnyksta vakar ir rytoj, kasdieniniai darbai, pareigos ir problemos. Valgymo procesas gali trukti valandų valandas, o tradiciniai pietūs ar vakarienė Italijoje susideda iš keturių ar penkių patiekalų.
Taigi, kaip atrodo tradiciniai itališki pietūs ar vakarienė?
 
APERITIVO: aperityvas. Jam skiriama laiko prieš vakarienę. Dažniausiai tai taurė Prosecco, Aperol Spritz, Negroni, Campari ar pan. Aperityvas visuomet patiekiamas su gabalėliu duonos, riešutais, traškučiais ar kita maža užkandėle.
 
ANTIPASTO: užkandis. Gali būti šaltas arba karštas. Dažnai tai formaggio (sūris), prosciutto ( kumpis), verdure (daržovės) ar pesce (žuvis).
 
PRIMO: pirmasis patiekalas. Dažniausiai tai karštas pateikalas: pasta, risotto, gnocchi su įvairiais padažais.
 
SECONDO: antrasis patiekalas. Tai pagrindinis patiekalas, kuriam dažnai renkasi žuvį ar mėsą.
 
CONTORNO: garnyras. Tai šviezios salotos, įvairiai ruoštos daržovės, tinkančios prie pagrindinio patiekalo.
 
FORMAGGIO E FRUTTA. Sūris ir vaisiai.
 
DOLCE: desertas.
 
CAFFE: kava. Manoma, kad kava (espresso) tarsi užbaigia vakarienės ar pietų procesą.
 
DIGESTIVO: virškinimą lengvinanti taurelė stipraus alkoholinio gėrimo (grappa, limoncello, Sambuca ir pan).
 
Šis eiliškumas ir patiekalų gausa lydi ypatingus renginius, šeimos susitikimus, atostogas. Kasdieninį maistą paprastai sudaro pirmasis ir (arba) antrasis patiekalas, kava.
 
Esame įsitikinę, kad virtuvėje reikia naudoti nebūtinai gausybę produktų, tačiau būtinai- pačius geriausius, kokius tik galite rasti. Tuomet gaminti paprasta, o ir rezultatas stebinantis.
 
Tikrų, užaugintų ir pagamintų su meile produktų rasite mūsų krautuvėlėje